Charakteristickým znakom automobilov Alfa Romeo je už od roku 1910 známy emblém s krížom a hadom, vpredu vždy umiestnený v štylizovanom trojuholníku dizajnérmi nazývanom kométa.

Tvorca znaku automobilky Romano Cattaneo sa rozhodol použiť dva slávne milánske symboly, červený kríž z mestského erbu a hada rodiny Viscontiovcov, čím vyjadril spätosť firmy s lombardskou metropolou. Aj v dnešnom Miláne je možné kríž nájsť na mnohých miestach mesta a mnohé kostoly sú ozdobené znakom hada s dračou hlavou.

Červený kríž pochádza z dvanásteho storočia. V roku 1107 vyrazila z Milána armáda rytierov a žoldnierov na prvú zo siedmich križiackych výprav oslobodiť sväté mesto Jeruzalem spod vlády neveriacich. Rozsiahle boje si vyžiadali mnoho obetí, ale križiakom sa podarilo mesto dostať pod svoju kontrolu. Navrátivšej sa armáde pripravili v Miláne triumfálne privítanie a červené kríže, ktoré nosili bojovníci na svojich odevoch boli na znak úcty prevzaté do mestského erbu.

Had s dračou hlavou má svoj pôvod v starej lombardskej povesti a kedysi ho starí Lombarďania uctievali a nosili na krku ako amulet.

V roku 1295, keď si Matteo Visconti po dlhých bojoch podmanil Miláno a stal sa jeho vládcom prevzal známeho lombardského hada do svojho rodinného erbu. Matteo bol pokladaný za uzurpátora a aj keď bol svojim strýkom, milánskym biskupom protežovaný, pápež ho za trest exkomunikoval, pretože podľa názoru cirkvi vďačil za svoje postavenie iba vojenskej sile a nie osobným vlastnostiam, alebo dedičným právam, napriek tomu, že z rodiny pochádzal Orrone Visconti, ktorý v prvých križiackych výpravách bojoval na špici lombardských bataliónov. Keďže Matteo bol politik so širokým rozhľadom a vedel, že na vládnutie sú potrebné viaceré argumenty ako sila armády, rozhodol sa vytvoriť "ságu Viscontiovcov", pomocou ktorej získal rešpekt Milánčanov. Na jeho žiadosť vytvorili slávnu a bezchybnú viscontiovskú minulosť a vznikla legenda o rodine viscontiovcov, ktorá im priniesla obdiv ľudí. Základom bol hrdinský čin Matteovho "predka" Uberta, panovníka z Arigery, ktorý v šiestom storočí zabil zlého draka, ktorý vyčíňal v okolí Milána. Podľa povesti mu pri boji pomohol práve amulet s dračím hadom, ktorý mal zavesený na krku, preto bol had povýšený na erbové zviera rodiny Viscontiovcov. Ešte dnes je možné v Miláne v kostole San Eustogio nájsť rodinnú hrobku viscontiovskej dynastie ozdobenú hadom. Rodinný erb znázorňuje hada s dračou hlavou na modrom pozadí. Symbolizuje silu, vernosť, ostražitosť a odvahu, všetko vlastnosti pripisované Ubertovi z Angery, legendárnemu Matteovmu "predkovi".

V rokoch 1910 až 1915 pozostával emblém firmy z vľavo umiestneného červeného kríža a vpravo zeleného, Saracéna požierajúceho hada s dračou hlavou. Vo vonkajšom kruhu boli slová Alfa a Milano, oddelené slučkami rodiny Savoyovcov ako prejav úcty kráľovskej rodine. Priemer loga z tohoto obdobia je 65 mm.




V roku 1915 kúpil podnik Nicola Romeo a následne sa v embléme objavilo aj jeho meno.




V roku 1925, keď legendárna P2 vybojovala prvý majstrovský titul bol firemný znak olemovaný kovovým vavrínovým vencom. Vďaka nemu narástol priemer loga na 75 mm, ale neskôr bol zmenšený na 60 mm.




V roku 1946, po úpadku monarchie a vzniku republiky nahradili savojské slučky jednoduchými vlnkami. Priemer loga sa zmenšil na 54 mm. Od roku 1950 bol vyrábaný z mosadze pokrytej smaltom, neskôr, od roku 1960 bol emblém plastový.




Začiatkom sedemdesiatych rokov, po vybudovaní výrobného závodu v Neapole stratilo opodstatnenie slovo Milano a v kruhu okolo obidvoch mestských symbolov zostal názov Alfa Romeo.




Napriek rozličným čiastkovým zmenám je emblém Alfy Romeo symbolom tradície a umenia v symbióze s technickou dokonalosťou a inovatívnosťou.